Facebook

Początki firmy URSUS

Początki firmy URSUS 1

 

Początki firmy URSUS to historia pełna pasji, determinacji i odwagi. Wszystko zaczęło się w Warszawie w 1893 roku, kiedy trzej inżynierowie — Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki i Emil Schönfeld, zjednoczyli siły z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim. Był to czas wielkich marzeń i ogromnego poświęcenia — oszczędności posagowe siedmiu córek tych ludzi stały się fundamentem nowo założonej firmy. Tak powstało Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur, które mieściło się przy ulicy Siennej 15. Wytwórnia, pod kierownictwem Ludwika Rossmana, wybiła na swoich produktach symbol „P7P”, który oznaczał „Posag 7 Panien” — niezwykle emocjonalne odzwierciedlenie poświęcenia rodzin dla wspólnego sukcesu.

 

Przez lata, aż do 1939 roku, fabryka nieprzerwanie produkowała armatury dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, a także hydranty przeciwpożarowe oraz armaturę centralnego ogrzewania i wodociągową. Każdy dzień pracy w tej fabryce był wyrazem niesamowitej dbałości o detal i pasji do tworzenia.

 

Rok 1902 przyniósł przełom — akcjonariusze postanowili nie tylko rozbudować zakład, ale także poszerzyć jego ofertę o silniki spalinowe. To nie była jednak jedyna zmiana. W nawiązaniu do popularnej powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis” firma przyjęła nową nazwę — URSUS, symbolizującą siłę i niezłomność. Nowy znak towarowy, składający się z trzech liter zaszyfrowanych w stylizowanym kole zębatym, odzwierciedlał ambicje i aspiracje przedsiębiorstwa.

 

W 1910 roku firma przeszła kolejny ważny etap. Przeniesiono ją na ówczesne peryferie Warszawy, do dzielnicy Wola, na ul. Skierniewicką 27/29. W nowym miejscu produkowano nie tylko armaturę, ale także szeroki wachlarz silników spalinowych, które wkrótce miały podbić rynek.

 

Rok 1913 to czas triumfu. Fabryka była w pełnym rozkwicie, stając się głównym producentem silników spalinowych w Królestwie Polskim i jedynym dostawcą tych maszyn do carskiej Rosji. Do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku wyprodukowano łącznie 6000 silników różnych typów, o mocach od 5 do 450 KM. Wśród nich szczególną rolę odgrywały przewoźne silniki dla rolnictwa — tzw. lokomobile, które rewolucjonizowały pracę na polach.

 

Jednak w 1915 roku los rzucił firmie brutalne wyzwanie. Armia rosyjska, wycofując się z Polski, zniszczyła zakład na Skierniewickiej i wywiozła część maszyn w głąb Rosji. Ale nawet te ogromne zniszczenia nie złamały ducha fabryki. Po wojnie Ursus odrodził się i kontynuował produkcję coraz potężniejszych silników spalinowych, z niezachwianym entuzjazmem i wolą walki.

 

W latach 1916-1918, pod przewodnictwem wybitnego polskiego konstruktora, profesora Karola Taylora, podjęto pierwsze próby stworzenia polskiego ciągnika. Mimo trudnych czasów, zadanie to zakończono sukcesem, budując jeden prototyp. To był symbol nadziei i wytrwałości, pokazujący, że nawet w najtrudniejszych chwilach można osiągnąć coś wielkiego.

 

URSUS stał się synonimem siły, odwagi i polskiej myśli technicznej, inspirując kolejne pokolenia do stawiania czoła największym wyzwaniom.

 

Posiadasz ciągnik marki Ursus? Potrzebujesz nowego ogumienia? Sprawdź jaki rozmiar odpowiada Twojej maszynie i skontaktuj się z nami. Znajdziemy idealne rozwiązanie.

Początki firmy URSUS 2

tel. 661 626 717

e-mail: biuro@tyretrade.pl

Maxam
Tianli
Westlake
Trelleborg
Dynamaxx
Continental
Double Coin
BKT
Bridgestone
Nokian
Michelin
Fulda
Taurus
Ozna
Cultor
Mitas
Hankook
Magna
Aeolus
Firestone
Alliance